Call Us on: 052 61 21413
x days to go

Poultry 2018 Results

POULTRY
Section 1 – Hard Feather Section
Class F1 – Hard feather Bantam/ Large Fowl male / female
1st Kieran Ryan – Indian Game
2nd Evan Woods – Modern Game
3rd Tommy & Colin Butler – Ko Shamo
Section 2 – Heavy Soft Feather
Class F2 – Heavy soft feather Bantam male / female
1st Ivan Vallance – German Langshan
2nd Tommy & Colin Butler – Orpington
3rd Fionn Goodwin – Sussex
Class F3 – Heavy soft feather Large Fowl male / female
1st Tommy & Colin Butler – Rhode Island Red
2nd Tommy & Colin Butler – Rhode Island Red
3rd Karl Scanlon – Jersey Giant
Section 3 – Light Soft Feather
Class F4 – Light soft feather Bantam male / female
1st Lilly Pullein Cassidy – Welsummer
2nd Tommy & Colin Butler – Sumatra
3rd Tommy & Colin Butler – Sumatra
Class F5 – Light soft feather Large Fowl male / female
1st Lilly Pullein Cassidy – Silkie
2nd Tommy & Colin Butler – Sumatra
3rd Tommy & Colin Butler – Spanish White Face
Section 4 – True Bantam
Class F6 – True Bantam male
1st Ivan Vallance – Dutch
2nd Fionn Goodwin – Pekin
Class F6A – True Bantam  female
1st Fionn Goodwin – Barbu d’Anver
2nd Fionn Goodwin – Pekin
3rd Ivan Valance – Pekin
Section 5 – Waterfowl
Class F7 – Waterfowl Large & Bantam, male / female
1st Karl Scanlon – Rouen
2nd Tommy & Colin Butler – Rouen
3rd Karl Scanlon – Rouen
Class F7A – Waterfowl Large & Bantam, male / female
1st Karl Scanlon – Miniature Appleyard
2nd Karl Scanlon –  Miniature Appleyard
3rd Tommy & Colin Butler – Rouen
Section 6 – Junior & Intermediate
Class F8 – Intermediate (Owners 15-18 years) – Bantam, Waterfowl, Large Fowl
1st Berenice Ryan – Sumatra
2nd Thomas Morrissey – Silkie
3rd Berenice Ryan – Silkie
Class F9 – Junior (Owners 14 years or under) – Bantam, Waterfowl, Large Fowl
1st Lilly Pullein Cassidy – Silkie
2nd Lilly Pullein Cassidy – Poland
3rd James Logue – Silkie
Section 7 – Pets Corner
Class F10 – Best Laying Hen
1st Karl Scanlon – Jersey Giant
2nd Colm Mulcahy – Plymouth Rock
3rd Lilly Pullein Cassidy
Class F11 – Best Farmyard Rooster
1st Karl Scanlon – Jersey Giant
2nd Jamie Salter – Poland
Class F12 – Best Farmyard Duck / Drake
1st Karl Scanlon – Duck
2nd Colm Mulcahy – Appleyard
3rd Colm Mulcahy – Campbell
Class F13 – Best Mother and Brood
1st Beatrice Lindsay – Mother & Brood
2nd Ethan Kearon – Mother & Brood
Champion – Gold Dutch – Ivan Vallance
Res Champion – German Langshan – Ivan Vallance

VIEW ALL 2018 RESULTS