Call Us on: 052 61 21413
x days to go

Horse and Ponies results 2018

HORSES and PONIES
Ring 1
Class H1 – Ridden Hunter, Mare or Gelding, 4 years old and over, Lightweight
1st Pj Casey – Rathpierce Lord
2nd Paulette Cooper – First Rate
3rd Nicola Perrin – Ballerina My Lady
Class H2 – Ridden Hunter, Mare or Gelding, 4 years old and over, Medium weight
1st Paulette Hurst – Dartans Blockbuster
2nd Clare Connors – Rehy I’m a Star
3rd Angus Mcdonnell – Statesman
Class H3 – Ridden Hunter, Mare or Gelding, 4 years old and over, Heavyweight
1st Pj Casey – Ballycreen Apollo
2nd Rosemary Connors – Woodfield Rapture
3rd Aidan Ryan – Araglin
Class H4 – Small Ridden Hunter, Mare or Gelding, 4 years old and over, over 148cms but not exceeding 160cms
1st Nicky Russel – Rafftery
2nd Sally Sweeney – Jack Magic
3rd Edward Flaherty – It’s Edwina
Hunter Champion
Champion Pj Casey – Ballycreen Apollo
Reserve Pj Casey – Rathpierce
KELLET CUP
Champion Nicki Russel – Rafftery
Reserve
The Champion of Champions
Champion Amanda Power – Sleasdy Castle Harry
Reserve
Class H5 – Racehorse to Riding Horse – Open Class
1st Jennifer Murphy – Dogbarrelhill Brown
2nd Aileen Dwyer – The Amarillo Kid Bay
3rd Lois Chappell – Baily Green
4th Gigginstown House Stud – Don Cossack Brown
Class H6 – Race horse to Riding Horse – Retraining Class
1st Jennifer Murphy – Dogbarrelhill Brown
2nd Maxime O’Sullivan – A Decent Excuse
3rd Nicky Russel – Beckwith StarBay
Class H7 – Ridden Cob 14.2 to 15.2 4 years old and over
1st Mary Buttimer – Rudolf Valentino
2nd Stephanie Hennessy – Knockroe Ocean Dubh
3rd Sharon Guiry – Tubberpatrick Pete
Class H8 – Ridden Coloured Class. Mare or Gelding 4 years old and over
1st Cathy Grassick – Drumdoe Lad Skewbald
2nd Sharon Hallehan
3rd Sharon Guiry – Tubberpatrick Pete
Class H9 – Large Riding Horse – Mare or Gelding 4 years old and over with exceeding 158cms to be ridden by riders who have obtained their 14th birthday before January 1st 2017
1st Lindsey O’Brien – Mr. Shakespeare
2nd Imelda O’Donnell – Miss Nell Gwyn
3rd Cathy Grassick – Drumdoe Lad Skewbald
4th Susan Archdeacon – Coco Boy
5th Donna Vowles – An Capall Beag
6th E. Wilson – Boolagh Mister Zippy
Ring 2
Class H18 – Half Bred Yearling Colt/Gelding or Filly, likely to make a Hunter or Huntress
1st Seamus Dunne – Yearling Geld
2nd Judith Cowley – Cloneyhea Mayday
3rd Eddie Doran – Dunquerke
4th Trevor Horgan – Bay Gelding
Class H19 – Half Bred Two Year Old Colt or Gelding likely to make a Hunter
1st Margaret Walsh – Kilkenny Spirit
2nd
3rd
Class H20 – Half Bred Two Year Filly likely to make a Huntress
1st Thomas Conlon – Lisbrogan Gold
2nd Trevor Horgan – Point The Way
3rd Richard Drohan – Tatie Marissa
Class H21 – The Kildysart Two-Year-Old Filly All Ireland Championship
1st Thomas Conlon – Lisbrogan Gold
2nd
3rd
Class H22 – Half-Bred Three Year Old Colt or Gelding likely to make a Hunter
1st Gerald Mullins – Electric Moment
2nd John Roche – Assagart His Majesty
3rd Joseph Lalor – 3year old gelding
Class H23 – The 3 Year Old Horse All Ireland Championship
1st Gerald Mullins – Electric Moment
2nd John Roche – Assagart His Majesty
3rd Joseph Lalor – 3year old gelding
Class H24 – Half-Bred Three Year Old Filly, likely to make a Huntress
1st John Williams Mantlehill Diamond Melody
2nd Dan Ryan – Cronovone Miss Harry
3rd
Class H25 – Senior/Intermediate Ridden Side Saddle Class
1st Lindsey O’Brien – Mr. Shakespeare
2nd Mrs. P. Mansergh Wallace – Kilbride Billy
3rd Amanda Power – Sleasdy Castle Harry
Class H26 – Junior Ridden Side-Saddle Class
1st Natasha Blanchfield – Shannonbay Star
2nd Penny Kelly – Mandella
3rd Leana Bartelink – Poulcoin Spirit
4th Cathriona Glynn – Yealand Pilgrim
5th Lynna Hincks – Annerfields Judy
6th Ruby – French-Davis – Gamespirit Japica Dun
Ring 3
Class H27 – Registered Irish Draught Mare, Maiden or Barren
1st Joanne Doran – Ballinard Just Pip
2nd
3rd
Class H28 – The Half-Bred Broodmare Maiden or Barron Class
1st Joanne Doran – Ballinard Just Pip
2nd Adrian Shoer  – Castle Win Clover
3rd
Class H29 – The Investee Wealth and Investnet All Ireland Broodmare and Foal Team Championship
1st
2nd
3rd
Class H30 – Non-Thoroughbred, Colt Foal
1st Trevor Horgan – Smokie
2nd Breid & Abbie Shannon – Travelling Solo
3rd
Class H31 – Non-Thoroughbred, Filly Foal
1st
2nd
3rd
Class H32 – The Half-Bred Broodmare Class
1st Breid & Abbie Shannon – Travelling Solo
2nd
3rd
Class H33 – The All Ireland Coolmore Stud Thoroughbred Broodmare Class
1st James Hannon – Strawbery Bay
2nd Eileen Ryan – Kalico Kalista
3rd John Roche – Bells Glory
4th John Roche – Derrygreen Girl
5h Tom Power – Tanyathyne
6th Roger McGrath – Beg La Eile
Class H34 – Prize for best Colt Foal, progeny of a Mare entered in class 33 and by a sire registered in Weatherby’s General Stud Book
1st
2nd
3rd
Class H35 – Prize for best Filly Foal, progeny of a Mare entered in class 33 and by a sire registered in Weatherby’s General Stud Book
1st Roger McGrath – Filly Foal
2nd John Roche – Filly Foal
3rd Tom Power – Bay Filly
4th Eileen Ryan – Filly Foal
Ring 4
Class H36 – Rescue Class
1st Katie Tobin – I.H.R.P. Adrian Roan
2nd Katie Tobin – I.H.W.T. Kitty
3rd Katie Tobin – I.H.W.T. Lulu
Class H37 – The Veteran Horse Class
1st Leana Bartelink – Poulcoin Spirit
2nd Cathriona Glynn – Just a Peach
3rd Rosemary Quirke – Angel’s Choice
Class H38 – Intermediate Ridden Hunter, 4 years old and over, not exceeding 158cms
1st Cathriona Glynn – Castletaylor Cobrador
2nd Sally Sweeney – Jack Magic
3rd Mary Jane Kearney – Paddington
Class H39 – Ridden Hunter Pony, 4 years old and over, exceeding 143cms but not exceeding 153cms
1st
2nd
3rd
Class H40 – Ridden Hunter Pony, 4 years old and over, exceeding 133cms but not exceeding 143cms
1st
2nd
3rd
Class H41 – Ridden Hunter Pony, 4 years old and over, not exceeding 133cms
1st
2nd
3rd
Class H42 – Ridden Starter Stakes, Novice and Open Ponies, 4 years old and over, not exceeding 133cms
1st
2nd
3rd
Class H43 – Ridden Registered Connemara Pony, 4 years old and over
1st
2nd
3rd
Ring 5
Class H44 – Leading Rein Open Pony, Mare or Gelding
1st 44/05 TBC
2nd Ellie Rogan – Uppacott Xotica Bay
3rd 44/06 TBC
Class H45 – Leading Rein Show Hunter Pony, Mare or Gelding
1st Sharon Walshe – Dolly Mixture
2nd Cheryl Cusack – Muskerry Goldfinger Bay
3rd Katie Tobin – I.H.R.P. Adrian
Class H46 – Open First Ridden Pony, Mare or Gelding
1st 46/05 TBC
2nd Cheryl Cusack – Muskerry Goldfinger Bay
3rd Fintan Magner – Barrera Purple Iris
Class H47 – First Year First Ridden Pony, Mare or Gelding
1st Ellie Rogan – Uppacott Xotica Bay
2nd Trish O’Donnell – Rosie
Mini Championship
Champion Rossette Sharon Walshe – Dolly Mixture
Reserve Champion Rossette Ellie Rogan – Uppacott Xotica Bay
Class H48 – Leading Rein Novice Pony, Mare or Gelding
1st Saoirse Hyland – Tiger
2nd Christina Sellars – Jessy Ginger
3rd Ruth Collins – Princess Melody
Class H49 – Handy Pony Class, For Unregistered Ponies with the I.P.S.
1st
2nd
3rd
Class H50 – Pony Broodmare Class
1st
2nd
3rd
Ring 6
Class H10 – Intermediate Working Hunter Ponies, 4 years old and over, not exceeding 158cms, for riders under 25 years by 1st January in the current year
1st Pippa Durham – Jim Delaney
2nd Emily Kate Robinson – Bayview Hazel
3rd Shannon Sheridan – Roving Pedlar
Class H11 – Working Hunter Ponies, 4 years old and over, exceeding 143cms, but not exceeding 153cms
1st Shannon Sheridan – Roving Pedlar
2nd Pippa Durham – Monsieur Frederico
3rd Fiona O’Dwyer – Knocklucas Chloe
Class H12 – Working Hunter Ponies, 4 years old and over, exceeding 133cms, but not exceeding 143cms
1st Laura Widger – Tokyo Bay
2nd Susan Shanahan – Ruaile Buile Bailey
3rd Rosie Mae O’Grady – Doonkinane Splash
4th Roisin O’Mara – Golddigger Flash
5th Anna Wyse – Mr. Beau Beauty
6th Emily Wedger – Cre Dubh Boy
Class H13 – Working Hunter Ponies, 4 years old and over, not exceeding 133cms
1st Hannah Curran – Prince George
2nd Carol Ruttle – Horse and Jockey Clasper
3rd Judy Quirke – Dustin
4th Judy Quirke – Flash Dance Billy
5th Judy Quirke – Tybroughney Cloud
Overall Champion Judy Quirke – Tybroughney Cloud
Reserve Champion Laura Widger – Arcade Eddie
Class H14 – Working Starter Stakes. Novice and Open Ponies, 4 years old and over, not Exceeding 133cms
1st Edward Moloney – Magneto Cobra
2nd Isobel Sheehan – Flash Dance
3rd Michael Morrissey – Tanto
4th Judy Quirke – Tybroughney Cloud
Class H15 – Open Cradle Stakes
1st Michelle Craik-White – Golden Grove Czar
2nd Judy Quirke – Kate’s Carrow
3rd Rowan Collins – Jasper
Class H16 – For Mares or Geldings, over 153cms, 4 years old and over
1st Sarah Lang – KEC Diamante Bay
2nd Jean Meagher – Parkroe Golden Carrabawn
3rd Edward Flaherty – It’s Edwina
4th 16/09 TBC
Class H17 – The All-Ireland Thoroughbred Horse Working Hunter Championship
1st Pauline Dahill – Tara Brown
2nd Nicki Russell – Beckwith Star
3rd Lucy Davies – Sizing Colombia Bay
4th James Casey – Mr. Stuart Little
5th Amy Walsh – Trucking Along
6th Pauline Dahill – Moon Tycoon
7th Miriam Butler – Observation

VIEW ALL 2018 RESULTS