Call Us on: 052 61 21413
x days to go

Results Cattle 2019

CATTLE
FRIESIAN
Class C1 – Pedigree Friesian Heifer Calf born on or after 1st Jan. 2019
1st Danville Unix Fame – Jim Mulhall
2nd Swiftsheath Supra – Tom Murphy
3rd Coolquill Diamond – T and M Blake
Class C2 – The GAIN CHAMPION YEARLING HEIFER Class
1st Doireann Mulhall
2nd Swiftsheath Mia – Tom Murphy
3rd Lynbrook Dubs Erin – T and M Blake
4th Leagh Solomon Pretty – T and M Blake
Class C3 – The Calved Dairy Heifer class, for Pedigree Friesian Heifers in 1st lactation
1st Danville C Red Dream – Jim Mulhall
2nd Swiftsheath Robin – Tom Murphy
Class C4 – The SENIOR COW class, for Pedigree Friesian Cows in 2nd lactation or more
1st Danville Unix Fame – Jim Mulhall
2nd Swiftsheath Fran – Tom Murphy
3rd
Champion Fresian / Dairy
1st Danville Unix Fame – Jim Mulhall
2nd Danville C Red Dream – Jim Mulhall
3rd Swiftsheath Fran – Tom Murphy
Class C5 – Dairy Heifer Calf Class, for Non Pedigree calves born on or after 1st September 2018
1st
2nd
3rd
The IHFAYMA Showmanship League 2019 – Under 16
1st Michael Blake
2nd Corall Collmen
3rd Doireann Mulhall
The IHFAYMA Showmanship League 2019 – Aged 17-26
1st Doireann Mulhall
Shorthorn
Class C6 – The George and Sara Fennell Memorial Shorthorn Calf Class For pedigree registered Heifer or Bull Calves born in 2019
1st Ballylehaun Thunder – James Muldowney
2nd Martin Kelly
3rd James Whelan
Class C7 – Best Pedigree Yearling Heifer born in 2018
1st Martin Kelly
2nd Bobby O’Connell
3rd Martin Kelly
Class C8 – Shorthorn Beef Cow or Heifer in Calf or in milk
1st Ballylehaun Thunder – James Muldowney
2nd Balgay Heathermaid – Martin Kelly
3rd
Shorthorn Champion
1st Martin Kelly
2nd James Muldowney
Champion Dairy Animal
1st
2nd
Simmental
Class C9 – Pedigree Simmental Bull Calf born on or between 1st Aug and 31st Dec 2018
1st Garrett Behan
2nd Garrett Behan
3rd Bearna Dhearg Knight – Robbie O’Halloran
Class C10 – Pedigree Simmental Heifer Calf, born on or between 1st Aug. and 31st Dec 2018
1st Corbally Kerry’s VIP – Joe and James Kelly
2nd Bearna Dhearg Kalin – Robbie O’Halloran
3rd Behan – Sean Lowry
Class C11 – Pedigree Simmental 2019 Calf Class
1st Behan – Garrett Behan
2nd Mount Lorenzo – Joe and James Kelly
3rd Behan – Garrett Behan
Class C12 – Pedigree Simmental Maiden Heifer born after 1st August 2017
1st Behan – Garrett Behan
2nd Dermody Joyce – Robbie O’Halloran
3rd
Class C13 – Pedigree Simmental Cow or Heifer, in calf or in milk
1st Garrett Behan
2nd
3rd
Simmental Champion
Champion Garrett Behan
Reserve Garrett Behan
Charolais
Class C14 – Pedigree Charolais Bull Calf, born on or between 1st Aug and 31st December 2018
1st Goldstar Orwell – Martin Ryan
2nd Grangewood Only You – Kay and Jerry O’Keeffe
3rd Goldstar Oscar – Martin Ryan
Class C15 – Pedigree Charolais Heifer Calf born on or between 1st Aug. and 31st December 2018
1st Goldstar Osanna – Martin Ryan
2nd Goldstar Pippa – Martin Ryan
Class C16 – Pedigree Charolais Calf male or female born in 2019
1st Goldstar Penny – Martin Ryan
2nd Grangewood Pasha – Kay and Jerry O’Keeffe
3rd Goldstar Poppy – Martin Ryan
Class C17 – Pedigree Charolais maiden heifer born on or after 1st Aug 2017
1st Grangewood Nora – Kay and Jerry O’Keeffe
2nd Declan Bourke
3rd Cush Krispy – William Gubbins
Class C18 – Pedigree Charolais Cow or Heifer, in calf or in milk
1st Goldstar Falkland – Martin Ryan
2nd Ballybrown Nugget – Bobby O’Connell
3rd
Charolais Champion
Champion Grangewood Nora – Kay and Jerry O’Keeffe
Reserve Goldstar Falkland – Martin Ryan
Angus
Class C19 – Pedigree Angus Bull Calf, born on or between 1st September and 31st December 2018
1st Rexton – Keith Victory
2nd Castlelough Mister Bert U196 – Edward Dudley
3rd Garrett Beehan
Class C20 – Pedigree Angus Heifer Calf, born on or between 1st September and 31st December 2018
1st Carbery Rainbow – Keith and Caroline Victory
2nd Castlelough Midnight Buttercup – Edward Dudley
Class C21 – Pedigree Angus Calf Bull or Heifer, born in 2019
1st Castlelough Mystic Brute – Edward Dudley
2nd Derville Lynch
Class C22 – Pedigree Angus Heifer born on or after 1st Sept 2017
1st Derville Lynch
2nd
3rd
Angus Champion
Champion Carbery Rainbow – Keith and Caroline Victory
Reserve Rexton – Keith Victory
Herefords
Class C23 – Pedigree Hereford Bull Calf, born on or between 1st July 2018 and 31st December 2018
1st Kilsunny Podge – Trevor Dudley
2nd Purebred Hereford Bull – Rory Farrell
3rd
Class C24 – Pedigree Hereford Heifer Calf, born on or between 1st July 2018 and 31st December 2018
1st Kilsunny Lass Prim – Trevor Dudley
2nd Kilsunny Podge – Trevor Dudley
3rd Purebred Hereford Heifer – Rory Farrell
Class C25 – Pedigree Hereford Maiden Heifer born on or after 1st July 2017
1st Lucy Superstar – Sarah Brennan
2nd Kilsunny Doreen’s Petal – Trevor Dudley
3rd Purebred Hereford Heifer – Rory Farrell
Class C26 – Pedigree Hereford Heifer Calf born on or between 1st July 2018 and 31st December 2018
1st Kilsunny Lass Orchid – Trevor Dudley
2nd Lucy Bell – Sarah Brennan
3rd Tourtane Poll – Mervyn Parr
4th Lucy Sky – Sarah Brennan
Class C27 – Pedigree Hereford Cow or Heifer in calf or in milk
1st Kilsunny Lass Lily – Trevor Dudley
2nd Mervyn Parr
Brackford Cup
Kilsunny Lass Lily – Trevor Dudley
Overall Champion
Champion Kilsunny Lass Lily – Trevor Dudley
Reserve Trevor Dudley
Belgian Blue
Class C28 – Pedigree Belgian Blue Bull Calf born on or between 1st Aug 2018 and 31st Dec 2018
1st Boherard Maximus – Scott Pearson
2nd Boherard Maradonna – Scott Pearson
Class C29 – Pedigree Belgian Blue Heifer Calf born on or between 1st Aug 2018 and 31st Dec 2018
1st Brownview Milkyway – Richard Stanley
2nd Boherard Mandy – Scott Pearson
Class C30 – Pedigree Belgian Blue Calf born in 2019
1st Brownview Nemo – Richard Stanley
2nd
Class C31 – Pedigree Belgian Blue Heifer born on or after 1st Jan 2017
1st Brownview Lady Di – Richard Stanley
2nd Kilkombe Lily – Seamus Hayden
Class C32 – Best Pedigree Belgian Blue Cow, in calf or in milk
1st Boherard Hanky Panky – Scott Pearson
2nd Ballinakill Indigo – Richard Stanley
Belgian Blue Champion
1st
2nd
Limousin
Class C33 – Pedigree Limousin Bull Calf, born on or between 1st August and 31st December 2018
1st
Class C34 – Pedigree Limousin Heifer Calf, born on or between 1st August and 31st December 2018
1st Glenford Nefertiti ET – Kelly Stephenson
2nd Garrett Behan
Class C35 – Pedigree Limousin Calf male or female born in 2019
1st John Maloney
2nd Ardnacusha Podge – Donal Moloney
3rd Ardnacrusha Peter – Donal Moloney
Class C36 – Pedigree Limousin Maiden Heifer, born on or after 1st August 2018
1st Cush mo Chara – William Gubbins, John Hickey
2nd Ardnacrusha Mercedes – Donal Moloney
Class C37 – Best Pedigree Limousin Cow or Heifer, in calf or in milk
1st Kelly Stephenson
Overall Champion
Champion Glenford Nefertiti ET – Kelly Stephenson
Reserve Kelly Stephenson
Non-Pedigree Classes
Class C38 – The Clonmel Oil Beef Bull/Heifer Class
1st Kevin McCabe
2nd Rizzo – William Gubbins
3rd Owen O’Neill
4th Sarah Brennan
Class C39 – The All Ireland Pedigree Suckler Type Heifer Championship
1st Ardnacrusha Mercedes – Donal Moloney
2nd Cush mo Chara – William Gubbins
Class C40 – Quality Beef Heifer, with not more than two permanent teeth
1st Ripple – William Gubbins
2nd Owen O’Neill
3rd
Class C41 – Quality Beef Bullock, with not more than two permanent teeth
1st Kevin McCabe
2nd Cush Krispy – William Gubbins
3rd Owen O’Neill
Class C42 – Quality Beef Animal, Male or Female, with 2 or more permanent teeth
1st Donal Moloney
2nd Amy/Laura McCabe
3rd William Gubbins
Class C43 – Young Handlers Class – Best Pedigree or Non Pedigree Male or Female any age
1st Madonna – Scott Pearson
2nd Colin Bourke, Sarah Brennan
3rd Owen O’Neill
4th Sharon Darker
5th Brownview Nemo – Richard Stanley
Non-Pedigree Champion
Champion Donal Moloney
Reserve Kevin McCabe
The Bill Carroll Champion – Pedigree Beef Calf Class
1st Goldstar Osanna – Martin Ryan
2nd John Maloney
3rd Carbery Rainbow – Keith and Caroline Victory
4th Boherard Maradonna – Scott Pearson
The AIB Supreme Champion Beef  Animal
Champion Scott Pearson
Reserve Kay and Jerry O’Keeffe
3rd Garrett Behan
4th Donal Moloney

VIEW ALL 2019 RESULTS